σε

DOTNETNUKE.GR

Πρόβλημα στο dnn portal μου!

Τελευταία δημοσίευση από το μέλος spyroug στις 05-22-2012 13:25. Υπάρχουν 11 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 1 (12 εγγραφές)
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  • 12-22-2011 20:37

• spyroug
    • Οι δημοφιλέστερες 10 δημοσιεύσεις
      Άντρας
    • Μέλος από τις 09-09-2009
    • Άνοιξη
    • Δημοσιεύσεις 7

Πρόβλημα στο dnn portal μου!

Normal 0 false false false EL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Κανονικός πίνακας"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} Καλησπέρα!

Θα ήθελα τα φώτα σας για κάποια προβλήματα που αντιμετωπίζω με ένα site που έχω δημιουργήσει σε dnn το οποίο ενώ λειτουργούσε φαινομενικά σωστά, ξαφνικά παρουσιάζει κάποια προβλήματα.

Αρχικά έχω παρατηρήσει ότι εμφανίζονται πολλά προβλήματα στο log viewer. Ενδεικτικά παραθέτω τα παρακάτω τα οποία δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να αξιολογήσω: (Οι μαύροι πίνακες που βλέπετε παρακάτω είναι από το copy/paste του log viewer. Δεν μπόρεσα να τα επικολλήσω με άλλο τρόπο. Μπορείτε να δείτε το κείμενο αν το "μαυρίσετε" με το ποντίκι.)

17/12/2011 7:09:28 μμ   Scheduler Exception       AssemblyVersion: 5.4.4; PortalID: -1; PortalName ...
    AssemblyVersion: 5.4.4
    PortalID: -1
    PortalName:
    UserID: -1
    UserName:
    ActiveTabID: -1
    ActiveTabName:
    RawURL:
    AbsoluteURL:
    AbsoluteURLReferrer:
    UserAgent:
    DefaultDataProvider: DotNetNuke.Data.SqlDataProvider, DotNetNuke.SqlDataProvider
    ExceptionGUID: 7afb5baa-bf55-4748-8f5c-fcca19d09b2a
    InnerException: String was not recognized as a valid DateTime.
    FileName:
    FileLineNumber: 0
    FileColumnNumber: 0
    Method: System.DateTimeParse.Parse
    StackTrace:
    Message: System.FormatException: String was not recognized as a valid DateTime. at System.DateTimeParse.Parse(String s, DateTimeFormatInfo dtfi, DateTimeStyles styles) at DotNetNuke.Services.ModuleCache.FileProvider.IsFileExpired(String file) in C:\CCNet_Builds\CE_Maintenance\WorkingDirectory\Library\Providers\ModuleCachingProviders\Provider.ModuleCaching.FileProvider\FileProvider.vb:line 96 at DotNetNuke.Services.ModuleCache.FileProvider.PurgeExpiredItems(Int32 portalId) in C:\CCNet_Builds\CE_Maintenance\WorkingDirectory\Library\Providers\ModuleCachingProviders\Provider.ModuleCaching.FileProvider\FileProvider.vb:line 183 at DotNetNuke.Services.ModuleCache.PurgeModuleCache.DoWork() in C:\CCNet_Builds\CE_Maintenance\WorkingDirectory\Library\Services\ModuleCache\PurgeModuleCache.vb:line 46
    Source:
    Server Name: XELIXIS-WEB03
      17/12/2011 7:08:13 μμ   Scheduler Event Failure       THREAD ID: 9; TYPE: DotNetNuke.Services.ModuleCache.Purg ...
    THREAD ID: 9
    TYPE: DotNetNuke.Services.ModuleCache.PurgeModuleCache
    EXCEPTION: String was not recognized as a valid DateTime.
    RESCHEDULED FOR: 17/12/2011 7:08:43 μμ
    SOURCE: STARTED_FROM_BEGIN_REQUEST
    ACTIVE THREADS: 0
    FREE THREADS: 1
    READER TIMEOUTS: 0
    WRITER TIMEOUTS: 0
    IN PROGRESS: 0
    IN QUEUE: 5
    Server Name: XELIXIS-WEB03

Normal 0 false false false EL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Κανονικός πίνακας"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Στη συνέχεια παρατήρησα ότι είτε στο edit το σελίδων είτε στο settings των modules, δεν μπορώ πλέον να διαχειριστώ τα δικαιώματα που έχω εκχωρήσει. Δηλαδή ποιοί θα βλέπουν τη σελίδα ή το Module κλπ.

Επίσης όταν σε ένα text/html module πατάω edit content, δεν είναι πλέον διαθέσιμο το περιεχόμενο του rich text editor (δεν φαίνεται τίποτα), ενώ μπορώ να δω μόνο τα περιεχόμενα του Basic Text Box (html κλπ.)

Θα παρακαλούσα για κάποια ενημέρωση του τί μπορεί να συμβαίνει.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Σπύρος Ρουγγέρης

Δημοσίευση στις κατηγορίες:
  • 12-23-2011 14:10 σε απάντηση της

• cap
      Άντρας
    • Μέλος από τις 09-15-2009
    • Αθήνα
    • Δημοσιεύσεις 38

Απ: Πρόβλημα στο dnn portal μου!

Αν και φαινομενικά θα ακουστεί σαν να μην έχει σχέση με το πρόβλημά σου, μήπως χρησιμοποιείς dotnetpanel (ή, με την νέα του ονομασία, websitepanel) για να διαχειρίζεσαι το ή τα websites σου; Μήπως τελευταία έκανες update το web site σου στην ενότητα "web sites" μέσα από το websitepanel; Υπάρχει ένα bug σε κάποια έκδοση του websitepanel που αφαιρεί ένα section από το web.config οδηγώντας σε παρόμοια συμπεριφορά το dotnetnuke. Αν έχεις παλιότερο αντίγραφο του web.config σου, δες αν υπάρχει το section, και κόπιαρέ το στο καινούριο αν του έχει σβηστεί.
    Σωτήρης Φιλιππίδης

DotNetNuke them!
  • 12-23-2011 14:11 σε απάντηση της

• cap
      Άντρας
    • Αθήνα
    • Δημοσιεύσεις 38

Χμ, μου έφαγε το tag - το section που επηρεάζεται είναι το handlers. :)
    Σωτήρης Φιλιππίδης

DotNetNuke them!
  • 12-23-2011 22:55 σε απάντηση της

• spyroug
      Άντρας
    • Άνοιξη
    • Δημοσιεύσεις 7

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Αν θυμάμαι καλά την ενέργεια που αναφέρεις πρέπει να την έχω κάνει αλλά δεν μπορώ να προσδιορίσω αν όντως τα προβλήματα εμφανίστηκαν πριν ή μετά από αυτήν. Σε κάθε περίπτωση όμως, δεν έχω παλιότερο αντίγραφο του web.config συνεπώς δεν μπορώ να το κοπιάρω αν έχει σβηστεί.

Υπάρχει οποιοσδήποτε άλλος τρόπος να μαζέψω το πρόβλημα?

Ευχαριστώ πολύ

Σπύρος

• 12-29-2011 13:24 σε απάντηση της

• cap
      Άντρας
    • Αθήνα
    • Δημοσιεύσεις 38

Συγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση. Χμ, δοκίμασε αρχικά να στήσεις μια ίδια έκδοση του dnn κάπου και να πάρεις το section που λείπει από αυτήν.
    Σωτήρης Φιλιππίδης

DotNetNuke them!
  • 12-30-2011 10:09 σε απάντηση της

• spyroug
      Άντρας
    • Άνοιξη
    • Δημοσιεύσεις 7

Κανένα πρόβλημα Σωτήρη!

Θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία και θα σε ενημερώσω!

Σε ευχαριστώ πολύ!

Καλή χρονιά!

Σπύρος

• 12-30-2011 11:53 σε απάντηση της

• spyroug
      Άντρας
    • Άνοιξη
    • Δημοσιεύσεις 7

Κατέβασα το ίδιο version (05.04.04) (χωρίς να το ανεβάσω κάπου) και πήρα το web.config.

Με μια γρήγορη ματιά παρατήρησα ότι λείπει το παρακάτω. Αν είναι αυτό πρέπει να το προσθέσω στο web.config του Site μου?

Υπάρχει κίνδυνος να κάνω περισσότερη ζημιά?

Ευχαριστώ πολύ!

Σπύρος

____________________________________________________________________________________________________________________

<handlers>
          <remove name="WebServiceHandlerFactory-Integrated"/>
          <add name="LogoffHandler*" path="Logoff.aspx" verb="*" type="DotNetNuke.Services.Authentication.LogOffHandler, DotNetNuke" preCondition="integratedMode,runtimeVersionv2.0"/>
          <add name="RSSHandler" path="RSS.aspx" verb="*" type="DotNetNuke.Services.Syndication.RssHandler, DotNetNuke" preCondition="integratedMode,runtimeVersionv2.0"/>
          <add name="LinkClickHandler" path="LinkClick.aspx" verb="*" type="DotNetNuke.Services.FileSystem.FileServerHandler, DotNetNuke" preCondition="integratedMode,runtimeVersionv2.0"/>
          <add name="CaptchaHandler" path="*.captcha.aspx" verb="*" type="DotNetNuke.UI.WebControls.CaptchaHandler, DotNetNuke" preCondition="integratedMode,runtimeVersionv2.0"/>
          <add name="ScriptHandlerFactory" verb="*" path="*.asmx" preCondition="integratedMode" type="System.Web.Script.Services.ScriptHandlerFactory, System.Web.Extensions, Version=3.5.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=31BF3856AD364E35"/>
          <add name="ScriptHandlerFactoryAppServices" verb="*" path="*_AppService.axd" preCondition="integratedMode" type="System.Web.Script.Services.ScriptHandlerFactory, System.Web.Extensions, Version=3.5.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=31BF3856AD364E35"/>
          <add name="ScriptResource" verb="GET,HEAD" path="ScriptResource.axd" preCondition="integratedMode" type="System.Web.Handlers.ScriptResourceHandler, System.Web.Extensions, Version=3.5.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=31BF3856AD364E35"/>
          <add name="Telerik.Web.UI.WebResource" verb="*" path="Telerik.Web.UI.WebResource.axd" type="Telerik.Web.UI.WebResource, Telerik.Web.UI" />
          <add name="Telerik.Web.UI.ChartHttpHandler" path="ChartImage.axd" verb="*" type="Telerik.Web.UI.ChartHttpHandler, Telerik.Web.UI, Culture=neutral, PublicKeyToken=121fae78165ba3d4" />
          <add name="UserProfilePageHandler" path="User.aspx" verb="*" type="DotNetNuke.Services.UserProfile.UserProfilePageHandler, DotNetNuke" preCondition="integratedMode,runtimeVersionv2.0"/>
          <add name="HtmTemplateFileHandler" verb="*" path="*.htmtemplate" type="DotNetNuke.HtmlEditor.TelerikEditorProvider.HtmTemplateFileHandler, DotNetNuke.HtmlEditor.TelerikEditorProvider" preCondition="integratedMode" />
        </handlers>

• 12-30-2011 11:57 σε απάντηση της

• cap
      Άντρας
    • Αθήνα
    • Δημοσιεύσεις 38

Οχι, προσθέτοντας handlers στο web.config σου δεν εκτιμώ ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα - το μόνο που μπορεί να πάει στραβά είναι το δικό σου web.config να είχε περισσότερους handlers (από τρίτα modules). Αν όμως φτάσουμε εκεί, απλά εγκαθιστάς κάπου μια κενή έκδοση, προσθέτεις τα ίδια modules που έχεις στη live, και αντιγράφεις το handlers section ξανά. Το πιό πιθανό είναι αυτά να αρκούν. Αν δεις συμπεριφορά που δεν επιθυμείς, απλά αφαίρεσε πάλι το section.
    Σωτήρης Φιλιππίδης

DotNetNuke them!
  • 12-31-2011 17:01 σε απάντηση της

• spyroug
      Άντρας
    • Άνοιξη
    • Δημοσιεύσεις 7

Λειτούργησε!

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Καλή χρονιά

• 05-22-2012 13:11 σε απάντηση της

• spyroug
      Άντρας
    • Άνοιξη
    • Δημοσιεύσεις 7

Καλημέρα!

Αντιμετωπίζω ξανά το ίδιο πρόβλημα με τον reach text editor.

Έκανα τον έλεγχο στο web.config αλλά αυτή τη φορά το section με τους handler υπάρχει.

Καμμιά ιδέα;

• 05-22-2012 13:24 σε απάντηση της

• cap
      Άντρας
    • Αθήνα
    • Δημοσιεύσεις 38

Είναι ΟΛΟΙ οι handlers στη θέση τους;

Δες μια default εγκατάσταση και σύγκρινε.

Αυτοί εδώ υπάρχουν;
          <add name="RadProgressHandler" verb="*" path="Telerik.RadUploadProgressHandler.ashx" type="Telerik.Web.UI.Upload.RadUploadProgressHandler, Telerik.Web.UI" preCondition="integratedMode" />
          <add name="Telerik.Web.UI.WebResource" verb="*" path="Telerik.Web.UI.WebResource.axd" type="Telerik.Web.UI.WebResource, Telerik.Web.UI" />
          <add name="Telerik.Web.UI.ChartHttpHandler" verb="*" path="ChartImage.axd" type="Telerik.Web.UI.ChartHttpHandler, Telerik.Web.UI, Culture=neutral, PublicKeyToken=121fae78165ba3d4" />
          <add name="HtmTemplateFileHandler" verb="*" path="*.htmtemplate" type="DotNetNuke.HtmlEditor.TelerikEditorProvider.HtmTemplateFileHandler, DotNetNuke.HtmlEditor.TelerikEditorProvider" preCondition="integratedMode" />

Σωτήρης Φιλιππίδης

DotNetNuke them!
  • 05-22-2012 13:25 σε απάντηση της

• spyroug
      Άντρας
    • Άνοιξη
    • Δημοσιεύσεις 7

Το πρόβλημα λύθηκε με ένα απλό update μέσα από το websitepanel.

Καλημέρες

Σελίδα 1 από 1 (12 εγγραφές)
Copyright © 2012 by DotNetNuke.Gr. All rights Reserved
Με χρήση του Community Server (Non-Commercial Edition), από την Telligent Systems