σε

DOTNETNUKE.GR

Έχω ένα θέμα με το link..

Τελευταία δημοσίευση από το μέλος cap στις 09-15-2012 20:22. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 1 (3 εγγραφές)
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  • 09-11-2012 20:34

• spartiaths
    • Οι δημοφιλέστερες 50 δημοσιεύσεις
    • Μέλος από τις 12-12-2011
    • Δημοσιεύσεις 2

Έχω ένα θέμα με το link..

καλησπέρα σας..... έκανα εγκατασταση των ελληνικών ...έβαλα ένα δικό μου skin αλλα όταν βλέπω την σελίδα στον browser η διέυθυνση είναι ένα μακρινάρι με κατι ακαταλαβίστικα ... Τι μπορώ να κάνω ωστε να μην φαίνεται έτσι???? Ευχαριστώ...!!!
    Δημοσίευση στις κατηγορίες:
  • 09-15-2012 11:46 σε απάντηση της

• admin
    • Οι δημοφιλέστερες 10 δημοσιεύσεις
      Άντρας
    • Μέλος από τις 09-02-2009
    • Athens
    • Δημοσιεύσεις 425

Απ: Έχω ένα θέμα με το link..

δεν έχω καταλάβει ακριβώς το πρόβλημα. έχεις πάει στα host->host settings να δεις αν τα Firendly urls είναι Activated?

άνοιξε το site με firefox & chrome να δεις. αν βλέπεις κάποιους χαρακτήρες στο IE στην γραμμή διεύθυνσης που "δεν βγάζουν" νόημα δεν είναι πρόβλημα.

Nikolaos Kantzelis (BSc,MSc,MCAS(Office 2007),MCPD(ASP.NET 3.5) ,MCTS(SQL Server 2008),MCTS(Window Forms 3.5),MBCS,MCT)

Forum Admin
  • 09-15-2012 20:22 σε απάντηση της

• cap
    • Οι δημοφιλέστερες 10 δημοσιεύσεις
      Άντρας
    • Μέλος από τις 09-16-2009
    • Αθήνα
    • Δημοσιεύσεις 38

Απ: Έχω ένα θέμα με το link..

Το κακό με τα friendly urls στο dotnetnuke είναι οτι παίρνουν ό,τι βάζεις στο page name. Αυτό έχει ως συνέπεια, αν έχεις Ελληνικά, να εμφανίζονται Ελληνικοί χαρακτήρες στο URL, οι οποίοι βέβαια δεν εχουν πρόβλημα στους browsers, αλλά π.χ. αν πας να κάνεις paste ένα url στο facebook παίρνεις ένα μακρινάρι όπως σωστά αναφέρεις.

Δεν είναι ωραίο, και δεν ειναι τυχαίο που η πρότασή μου για προσθήκη ξεχωριστού πεδίου για το url ή εναλλακτικά η χρήση αυτόματου transformation σε Αγγλικούς χαρακτήρες είναι πρώτη σε ψήφους στο community voice! :)

Προς το παρόν δεν υπάρχει workaround αν έχεις Ελληνικές σελίδες (τα ονόματά τους δηλαδή), εκτος αν απενεργοποιήσεις εντελώς τα friendly URLs.

Σωτήρης Φιλιππίδης

DotNetNuke them!
Σελίδα 1 από 1 (3 εγγραφές)
Copyright © 2012 by DotNetNuke.Gr. All rights Reserved
Με χρήση του Community Server (Non-Commercial Edition), από την Telligent Systems